Przetwory

Pomidory suszone w słoikach

Pomidory suszone w piekarniku w niskiej temp. przez kilka godzin a następnie marynowane w gorącym oleju z czosnkiem i ziołami. W takiej postaci można je przechowywać w swojej spiżarni dość długo. Proces ten jest trochę pracochłonny ale myślę, że warto jest zrobić chodź kilka słoików domowych suszonych pomidorów. Z podanego przepisu wyszło mi 9 słoików różnej pojemności. Takie pomidory są świetne do sałatek, kanapek, domowego pesto czy mięsa, olej zaś jest aromatyczny i można wykorzystać go do sosów sałatkowych, pieczenia mięsa itp. Zastosowań jest całe mnóstwo 🙂 . Do suszenia nadają się najlepiej pomidory, które są nieduże, podłużne i bardzo mięsiste. Przepis znalazłam tutaj.

pomidory_suszone3pomidory_suszonepomidory_suszone4

Pomidory suszone w słoikach

Drukuj przepis
Czas gotowania: kilka godzin

Składniki

  • -4 kg pomidorów
  • -kilka dużych ząbków czosnku
  • -zioła - rozmaryn, oregano, bazylia
  • -sól morska
  • -pieprz czarny mielony
  • -ocet balsamiczny
  • -olej rzepakowy albo oliwa

Przygotowanie

Pomidory umyć i dobrze osuszyć na ręczniku. Przekroić je wzdłuż na połówki. Ja nie usuwam gniazd nasiennych bo szkoda mi smaku. Pomidory ułożyłam gęsto jeden przy drugim, przecięciem do góry, na blaszkach wyłożonych papierem do pieczenia. 4 kg pomidorów zmieściły mi się na 3 dużych blachach z wyposażenia piekarnika.

Pomidory oprószyć solą, pieprzem, suszonym oregano i posiekanym rozmarynem. Skropić trochę olejem i octem balsamicznym. Tak przygotowane blachy wstawić do piekarnika nagrzanego do 120 st. C. Włączyć termoobieg a drzwiczki zostawić leciutko uchylone wkładając w szparę drewnianą łyżkę. Po ok. godzinie, kiedy pomidory nieco zwiędły, na każdej połówce ułożyłam jeszcze cienki płatek czosnku a także zmniejszyłam temperaturę do ok. 70 st. C i suszyłam dalej.

Suszyć je kilka godzin co jakiś czas zamieniając blaszki miejscami. Są gotowe kiedy się skurczą, pomarszczą, ale nie będą zupełnie wysuszone na chipsy.

Gdy pomidory są już gotowe przełożyć je do wyparzonych słoiczków - ciasno, ale pamiętając, że nasiąkną tłuszczem. Zalać olejem, tyle ile weszło i żeby przykrywał pomidory. Zalewamy olejem mocno podgrzanym (aby móc dłużej je przechowywać). Po wlaniu oleju, łyżką poruszyłam pomidory żeby uwolnić pęcherzyki powietrza spomiędzy nich. Zakręcić mocno nakrętki i odstawić do góry dnem żeby tak wystygły.

Podczas nalewania gorącego tłuszczu trzeba uważać żeby się nie poparzyć !

Smacznego 🙂

Przepis bierze udział w akcji Warzywa psiankowate 2014

"Warzywa

Może Ci się spodobać również

2 komentarze

  • Reply
    mopswkuchni
    16 sierpnia 2014 at 18:45

    Muszę zrobić takie w tym roku. Zapraszam do dodania wpisu do mojej akcji Warzywa psiankowate 2014 🙂

    • Reply
      Marta
      17 sierpnia 2014 at 02:26

      Zachęcam, naprawdę warto:) Dziękuje, przepis już dodałam do akcji 🙂

    Zostaw komentarz

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.